Ikea jablečný nápoj Kolsyrad Äppeldryck

Ikea jablečný nápoj Kolsyrad Äppeldryck
Výrobce: ze Švédska
Objem: 500 ml
Obal: Plechovka
Název: KOLSYRAD ÄPPELDRYCK
Příchuť: Jablko
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 29 Kč (za 100ml 5.8 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Švédsko

Jablečná verze Ikea drinku s názvem Ekologisk Kolsyrad Äppeldryck mě překvapila snad ještě více než předchozí ochutnaná hruška. Už teď mám sto chutí nápoj na protest vylít a natočit o tom video na youtube. Ptáte se proč?

Jablečná limonáda ze Švédska, ještě s dodatkem BIO (nebio) za krásných 29,- v plechu má totiž naprosto stejné složení jako její hrušková sestra. Co to jako má být tohle?! Proti Ikea nábytku a celému jejich podnikání nic nemám, ale s tímhle u mě dost klesli. Pravda, limonádu si u nich stejně nikdy nekoupím, ale i tak to považuji za jeden z dalších výsměchů nadnárodních společností nám spotřebitelům. Když si tak znovu a znovu pročítám složení, říkám si, že snad bude rozdíl alespoň v přírodním aroma. Etiketa ale bohužel neuvádí jestli jde o jablečné přírodní aroma nebo o přírodní aroma švédského nábytku. Prostě si jenom přečtete "přírodní aroma". Konzervant stejný jako u hrušky a já jsem OPRAVDU moc zvědav na chuť.

Ikea jablečný nápoj Kolsyrad Äppeldryck

Ještě si stále pamatuji tu nejistou chuť Ikea Hrušky a to samé platí u jablečné varianty. Po prvním ochutnání. Barevně se prakticky neliší a vůně... vzdáleně jablečná. Ano jablko podle vůně rozeznáte. Ochutnávám znovu a jablečná chuť tam je. Velice slaba, ale poznáte ji. Ověřil jsem si svůj pocit tím, že jsem dal ochutnat ostatním tady v kanceláři, aniž by věděli, co pijí. Ikea Jablko působí více sladce než Hrušková varianta. Také typická jablečná nakyslost nechybí. Přecejen 11% jablečné šťávy dělá v nápoji své. Po polknutí ucítíte kluzký povlak na jazyku, což mnohdy způsobují umělá sladidla. Ty ale v Ikea drinku neplavou, tak nevím, že by onen zcela (na vypito.cz) nový konzervant? Znovu ochutnávám a musím uznat, že chutná o krapik lépe než Ikea Hruška.

Ikea jablečný nápoj Kolsyrad Äppeldryck

Z obalu mám stejný pocit jako u Hrušky. Jednoduchost ve stylu Ikea nábytku se nezapře. Na co vymýšlet složité grafické vzhledy. Přesto když se na to tak dívám, možná by neškodilo přidat alespoň nějaký lehký grafický detail pro oživení. Pro někoho může působit etiketa opravdu dost sterilně. České nápisy v čele nehledejte, zadní část obalu ale složení po našem nabízí. Stejně ale! Jsem rozladěn ze složení nápoje. Vadí mi to, co jsem popsal v úvodu a považuji to za podraz na spotřebitele. Identické složení, které jednou nabízí hruškovou příchuť a podruhé jablečnou mi prostě nesedí. Všechno dohání výrobce rozdílným aroma, ale i zde by se slušelo dopsat u jablka "jablečné" a u hrušky "hruškové" přírodní aroma. IKEo!

Složení: Voda, jablečná (4%) a hrušková šťáva (4%) zkvašená z koncentrátu*, cukr*, jablečná šťáva z koncentrátu* (7%), přírodní aroma hruška, kyselina (kyselina citronová), konzervant (disiřičitan draselný)*, oxid uhličitý. *Z ekologického zemědělství.