Ikea hruškový nápoj Kolsyrad Pärondryck

Ikea hruškový nápoj Kolsyrad Pärondryck
Výrobce: ze Švédska
Objem: 500 ml
Obal: Plechovka
Název: KOLSYRAD PÄRONDRYCK
Příchuť: Hruška
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 29 Kč (za 100ml 5.8 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Švédsko

Dnes už vyrábí nápoje kde kdo. Né, že by vlastnil výrobní závod, ale vymyslí si recepturu, etiketu, název, typ obalu a už to jede. Ani Ikea nepatří mezi vyjímky. A jsem MOC rád, že vsadila na jiný nápoj než na energy drink. Ikea web říka “šumivý mošt”. Já řikám, že to je limonáda.

Přiznám se, že jsem musel chvilku trénovat, než se mi podařilo přečíst název nápoje v kuse nahlas a bez chyby. Ekologisk Kolsyrad Pärondryck. Ve volném překladu za pomoci google translator jde o "organický sycený hruškový nápoj". Hehe, stejně mě baví tyhlety nápoje, kde člověk očekává příchuť hrušky a ve složení se dočte hned na druhém místě po vodě obsah 4% jablečné šťávy. Až na třetím místě etiketa uvádí 4% hruškové šťávy. Obě ze skvašeného koncentrátu. Dále čtu slovičko "cukr" a další v pořadí "jablečná šťáva z koncentrátu (7%)". Takže tu máme limonádu s příchutí hrušky, které v nápoji plave méně, než jablka. Ono to složení je vůbec takové podivně napsané. Celkový objem ovocných šťáv "nejméně 11%", ale v součtu ji bude asi 15%. No nic, prostě chválim vysoké množství ovocné šťávy u limonády. Tolik ovoce kolikrát neobsahuje ani kdejaký ovocný nápoj. Naopak ten konzervant v souvislosti s přisadami "ekologického zemědělství"...

Ikea hruškový nápoj Kolsyrad Pärondryck

Přelil jsem do skleničky a spousta pěny. Obava z přehnaného nasycení ale za chvilku zmizela. Je zvláštní, když nápoj skoro nevoní. Přírodní hruškové aroma kápli ve výrobě asi opravdu velmi málo. Podle vůně bych zkrátka přichuť asi nepoznal. Možná, když přivoním k otevřené plechovce. Ochutnávka... hmmm příjemné nasycení malými bublinkami znamená nulový štiplavý pocit na jazyku. Pokouším se rozeznat přichuť a vzdáleně těsně před polknutím, možná spíš až po polknutí... ano je to hruška. Opravdu ale velice jemné hruškové šmrncnutí. Takové čtyřprocentní. Cukry se také projeví až ke konci a dle mého chuť nijak nekazí. V podstatě bych vytknul snad jenom nízký ovocný podil (podle etikety) dominantního ovoce. Chápu, že jablko chuť tak nějak "vytvaruje", ale že by ho muselo být o tolik více než hrušky?

Ikea hruškový nápoj Kolsyrad Pärondryck složení

Na první pohled se mi plechovka zalíbila. Pravda, bude to asi tím, že mám rád jednoduchý design s jasným vzkazem prozrazujícím typ nealko nápoje a jeho příchuť. Obrázek hrušky mluví sám za sebe, ovšem nápisy ve švédštině bohužel českého spotřebitele zmátnou. Zadní část etikety vše trošku napravuje a vy si můžete přečíst, co že to vlastně pijete. Nutriční hodnoty ale na zadní části obalu chybí. Samozřejmě mě mrzí (zřejmě pouze) plechovkový obal a vám tak nezbývá než po načnutí prakticky ihned zkonzumovat. V lahvi Ikea drink nehledejte. Nemůžu si pomoct, ale jak to tady tak dopíjím, kdyby se mě někdo zeptal, co to je za příchuť, aniž bych viděl obal a složení, asi bych hrušku nerozeznal. Škoda. Jasně vidíte, jak psychika může ovlivnit dojem z chuti. Jo a kromě Hrušky vyrábí IKEA také jablečnou verzi.

Složení: Voda, jablečná (4%) a hrušková šťáva (4%) zkvašená z koncentrátu*, cukr*, jablečná šťáva z koncentrátu* (7%), přírodní aroma hruška, kyselina (kyselina citronová), konzervant (disiřičitan draselný)*, oxid uhličitý. *Z ekologického zemědělství.