Hroznová limonáda TOP TOPIC

Hroznová limonáda TOP TOPIC
Výrobce: Kofola, a.s.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: TOP TOPIC hrozno
Příchuť: Vinná réva
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 22 Kč (za 100ml 1.47 Kč)
Energetická hodnota: 68 kJ (16 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

TOP TOPIC už má nějakou svoji historii. Web kofoly zmiňuje rok 1987. Z dětství si pamatuji hroznovou limonádu ve skleněné lahvičce s korunkovým uzávěrem. Vyráběla se v nejedné sodovkárně, kterých bylo v České republice vícero. Dnes se top topic nabízí také v příchuti malina a pomeranč.

V současnosti vlastní značku TOP TOPIC společnost Kofola. Mezi limonádami nejde o nic převratného. Hroznová příchuť byla odjakživa v nabídce sodovkáren nejenom u nás. Vinná réva patří k těm chutím, ktéré v podobě syceného ochuceného nápoje nikdy nezklamou, není ani potřeba přidávat žádné speciální přidatné látky, aby prostě chutnala. Jak to tak ale pozoruji, kluci v Krnově v současnosti přidávají do TOP TOPICU spousty nepěkností. Glukózo–fruktózový zázrak ihned po cukru (3,6 g na 100 ml) už ani nemusim zmiňovat. Aby nebyl tak kalorický a přesto sladký najdete ve složení také sladidla acesulfam a neotam (u nás na webu poprvé). Dále konzervanty sorban a benzoan. Pochoutka. Nešlo by to aspoň bez těch umělých sladidel? Určitě stojí za zmínku 5% obsah hroznové ovocné šťávy z koncentrátu. Přibarveno karamelem (na co?), okyseleno kyselinou citronovou a nasyceno oxidem uhličitým.

Hroznová limonáda TOP TOPIC

Jak typický hroznový odér ihned po zasyčení. Evokuje mi to vzpomínky na dobu, kdy jsme provozovali sodovkárnu. Hrozno voní tak specificky, že tím byla násáknuta celá výrobní hala a mozek si to pamatuje jako prazážitek. Mně to prostě nevoní. Mírné zabarvení do karamelova vysvětluje použité barvivo E150d. A chuť? Neurazí. V úvodu nasládlá vinná réva postupně se měníci na kyselou až trpkou chuť bez jakékoliv pachuti v závěru. I když vlastně ona kyselost, jak postupně po polknutí mizí, někomu může připadat pachutí. Ta ale vypadá rozhodně jinak. Už si nepamatuji, jak hodně sytí v Krnově svoji limonádu číslo jedna (čtěte Kofolu), ale u TOP TOPICU oxidem uhličitým spíše šetřili. Což rozhodně chválím. Nijak vás bublinky neštípají a když dodržíte pravidlo podávat nealkoholický nápoj správně vychlazený, věřím, že budete spokojeni. Tak a co já ted s tou 1,5 litrovou PETkou tady, to přece nikdy nemůžu vypít...

Hroznová limonáda TOP TOPIC složení

Vzhledově sází Kofola na jednoduchý vzhled etikety i celkový design produktu jako takového. Samotná PETka se šroubovacím víčkem na dlouhý závit má zelené zbarvení, asi aby nápoj vypadal více hroznovitě hned na první pohled. Etiketa v podobných odstínech zaujme asi jenom v té části, kde jsou v čele zobrazeny zelené hrozny. Proč je vedle nich komentář v angličtině "grape selection" a "right solution"? Podle českého a slovenského textu na zadní straně etikety se limonáda dodává na náš a na slovenský trh. Chápu ten rým "selection – solution", ale nebylo by lepší vymyslet něco českého? Třeba "nejlepší hrozny, nejlepší chuť"? Cokoliv. Mimo jiné všichni víme, že tenhle kec je naprostý nesmysl, jelikož hroznová šťáva z koncentrátu, která v nápoji plave jistě nebude z těch nejlepších hroznů, že ano Kofolo.

Složení: voda, hroznová šťáva z koncentrátu (5%), cukr, glukózo–fruktózový sirup, oxid uhličitý, kyselina: kyselina citronová, aroma, barvivo: amoniak–sulfitový karamel; antioxidant: kyselina L–askorbová, sladidla: acesulfam K, neotam; konzervanty: sorban draselný, benzoan sodný.