Fentimans Dandelion Burdock s pampeliškou a lopuchem

Fentimans Dandelion Burdock s pampeliškou a lopuchem
Výrobce: Fentimans Ltd.
Objem: 275 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Fentimans Dandelion & Burdock
Příchuť: Pampeliška a lopuch
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 40 Kč (za 100ml 14.55 Kč)
Energetická hodnota: 201 kJ (47 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Spojené království

Fialová etiketa Fentimans limonády s názvem Dandelion & Burdock na mě působí trošku tajemně až strašidelně. Nejen barvou, ale i názvem. Dlouho ses mi schovávala v koutě lednice maskovaná tmou. Tvůj čas nadešel.

Další Fentimans, další zázvorový základ chuti. Nebylo jich doposud mnoho bez podílu zázvoru. Snad jenom příchuť Shandy? Už nevím. I fialová verze, dovolím si zkráceně nazvat D & B dostává hlavní podíl chuti ze zázvoru. K cukru v Anglii přidávájí náš oblíbený (zde značený) glukózový sirup. Celkem se dostáváme na hodnotu 11,8 gramu cukru na 100 ml limonády. Až až. Určitě mám radost se zajímavé ingredience jménem hrušková šťáva. Bohužel nevíme kolik ji v nápoji plave, etiketa mlčí. Barvivo karamel pro tajemnější chuť a na závěr zajímavosti v podobě výtažků pampelišky (dandelion) a lopuchu (burdock). Ahá čili odtud název fialového Fentimansu. Konzervanty nic, stabilizátory nic, umělá sladidla nic. Jdeme na to.

Fentimans Dandelion Burdock s pampeliškou a lopuchem

No nevim, ale podle vůně se mi do toho moc nechce. Trošku jako pampeliškové víno, které jsem teda nikdy nepil a znám ho jenom z vyprávění. Podivná vůně opravdu, nějaké bylinky nebo luční kvítí šmrncuté zázvorem? Možná. I chuťově mě Fentimans nebaví. Řekl bych, že hlavní podíl oné podivnosti způsobuje pampeliška a lopuch. Na konci zaznamenám lehoulince hruškovou šťávu a předtim asi malinko zázvor. Od začátku mi připadá jakoby v nápoji nebylo moc cukrů. I přes udávané množství skoro 12 gramů na 100 ml. Maskují ho zřejmě výtažky pampelišky, lopuchu a zázvoru. A samozřejmě také bublinky oxidu uhličitého, kterého bych (nečekaně) uvítal v limonádě více. Určitě neotvírejte Fentimans nevychlazený, jde o sycený nealkoholický ochucený nápoj a ten chutná nejlépe vychlazený. No chutná... jak komu.

Fentimans Dandelion Burdock s pampeliškou a lopuchem složení

Podobně jako předchozí Fentimans limonády i pampeliško–lopuchová příchuť je nabízena v typické skleněné lahvičce s uzkým víčkem na závit. Nápoj tak poznáte nejenom podle etikety, ale i podle specificky tvarovaného obalu. Etiketa znovu promlouvá pouze v angličtině. Český text by jste hledali marně. A tak ti, kteří neovládáte, musíte se smířit s překladem ode mě. Téměř všechny Fentimans zdůrazňují na čelní etiketě heslo "botanically brewed". Volně překládám jako "botanicky uvařené" a nerozumim tomu. Zadní strana pojednává o historii a vzniku značky a samozřejmě udává nutriční hodnoty a seznam přidaných látek. V součtu ale nijak etiketa neoslní a chybí jakýkoliv zajimavý graficky prvek. Snad kromě typického Fentimans psa hned pod víčkem.

Složení: Sycená voda, fermentovaný zázvorový extrakt (voda, glukózový sirup, kořen zázvoru, kvasnice), cukr, glukózový sirup, hrušková šťáva z koncentrátu, přírodní aroma, barvivo: karamel (E150d), bylinné výtažky (kořen pampelišky, kořen lopuchu).