Česká limonáda ZON Limetka z Třebíče

Česká limonáda ZON Limetka z Třebíče
Výrobce: ZON" spol. s r.o.
Objem: 500 ml
Obal: PET lahev
Název: ZON Limetka
Příchuť: Limetka
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 16 Kč (za 100ml 3.2 Kč)
Energetická hodnota: 136 kJ (32 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Tak sláva. Konečně se mi podařilo sehnat limonádu z Třebíče. ZON limetka. Nevím, kolik z vás zná limonády ZON, já sem kdysi měl tu možnost ochutnat tušim malinu. Bylo to na Vysočině na jedné zábavě.

Dnešní vzorek jsem pořídil v 0,5 litrové PET lahvi. Osobně považuji za jednu z nějzajímavějších věcí na limonádách ZON tvar jejich skleněných lahviček. Kromě půllitrových PETek totiž stáčí sodovkárna v Třebíči také do třetinkového skla. Mají neobvyklý tvar, dle mého dost povedený. Možná by se dal vzhled lahve použít i v rámci firemního marketingu. Co bych ale rozhodně nepoužil, je zmínka o složení. Jsem zklamaný z několika přísad v limetkové ZONce. Postupně se o nich zmíním.

Po otevření lahve ucítíte lehkou vůni... citrusového plodu. Nevoní ale nijak vábně a tak nalévám do skleničky. Ve skleničce už voní lépe, slabě po limetkách. Samozřejmě (nejenom) vůni dodává hlavně limetkové aroma. Nepřírodní. Mám trošku problém s barvou, mohla by být méně zelená. Jako téměř vždy, když jde o zelenou barvu, i nýní výrobce barví brilantní modří. Bohužel. Nějak tu zelenou–limetkovou barvu musíme dosáhnout že. Ještě více jsem ale zklamaný z přítomnosti konzervantů benzoanu a sorbanu.

Česká limonáda ZON Limetka z Třebíče

Chuťově ničím nepřekvapí. Potěšilo mě, že v Třebíči sladí cukrem (8 g/100 ml), žádný glukózo–fruktózový sirup. Marně by jste v nápoji hledali jakýkoliv ovocný limetkový podíl. Chuť tak přichází hlavně z limetkového aroma. Možná trošku okyselení kyselinou citronovou. Když to zjednoduším, tak chutná jako obyčejná citronová limonáda. Ne nijak přeslazená, ani příliš nasycená. Vše tak akorát. No... na konci po polknutí dominují více cukry než kyselost "limetky". Žádný nepříjemný ocas ani pachuť. V pořádku. Určitě konzumujte vychlazené.

Tvar PET lahve kopíruje tvar skleněné 0,33 ml lahvičky. Rozhodně ale nepusobí tak dobrým dojmem. Pochopitelně, jde o plast. Víčko zelené klasické s dlouhým závitem. Škoda, že etiketa se zobrazenými limetkami má podklad zbarvený do zelena a tak citrusové plody trošku zanikají. Díky jasnému nápisu ale hned poznáte přichuť nápoje. Kromě názvu si na čelní straně etikety přečtete "bez náhradních sladidel". Hm, dobrý, a co ty ostatní chemikálie. Zadní strana píše o složení a o výrobci – klasička. Příště vyzkouším nějakou ZONku s ovocným podílem.

Složení: Pitná voda, cukr; kyselina: kys. citronová; oxid uhličitý; aroma: limety; barvivo: Carthamus koncentrát; Brilantní modř; antioxidant: kys. askorbová, Alfa–tokoferol; zahušťovadlo: Glycerolester borovicové pryskyřice, modifikovaný škrob; konzervant: sorbát draselný, benzoát sodný.