Česká Coca-Cola Vanilla

Česká Coca-Cola Vanilla
Výrobce: The Coca-Cola Company
Objem: 1000 ml
Obal: Plechovka
Název: Coca-Cola Vanilla
Příchuť: Kolový nápoj s vanilkou
Typ nápoje: Limonáda
Příbližná cena: 28 Kč (za 100ml 2.8 Kč)
Energetická hodnota: 190 kJ (45 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Rozhodl jsem se udělat kratší sólo recenzi na “českou” vanilkovou Coca–Colu. Zatím jsem našel v regálech balení PET 1 a 0,5 litru. Podíváme se na litrové balení, aby to u známky cena vycházelo lépe.

Mám před sebou prakticky stejnou limču jako "původní" Coca–Cola Vanilla z emeriky v plechu. Hned v úvodu jsem zklamán. V Praze ve výrobě sladí Vanillu glukózo–fruktózovým sirupem. V emerické Vanille sladili kukuřičným fruktózo–glukózovým sirupem. U nás zřejmě nebude sirup z kukuřice, ale z obilí. Možná. Začínám pátrat po původu a vše ukazuje na to, že k nám sirup dováží Francouzi. Podle složení by jste nepoznali, že jde o Coca–Colu Vanilla. Je totiž zcela identické jako u základní Coca–Coly. Jenom u položky "aroma" chybí slůvko "přírodní". Opět změna ve značení u aromat. Kontaktoval jsem příslušné úřady zabývající se problematikou aromat, ale nedostal zatim zádnou odpověď. Dost možná se totiž již nesmí na etiketách rozlišovat "aromata" a "přírodní aromata". No nic, ochutnáme.

Česká Coca-Cola Vanilla

Voní stejně hezky. Vanilkově sladce, přitom né nijak silně. Po ochutnání ihned poznáte silně nasycenou Coca–Colu, kdy na jazyku v úvodu vanilka prakticky jakoby neexistovala. Až potom co polknete, dostaví se vanilková přichuť. Není tak "lepivá" jako například u vanilkové kofoly, čimž pádem limonáda nepůsobí tak sladce. Ikdyž obsahuje celých 11,2 gramu cukrů na 100 ml. Až až. Musím se přiznat, že emerická Vanilla chutnala víc podmanivě, libově. Řekl bych, že důvod je jasný. Jistá vyšší návykovost glukózo–fruktózového sirupu z (modifikované) kukuřice. "Náš" GF sirup tolik návykové vlastnosti nemá. Respektive má, ale kukuřičný sirup se pohybuje o několik levelů návykovosti výš. Cítím trošku pachuť na jazyku, lehkou. Škoda.

Česká Coca-Cola Vanilla

Vzhledově rozeznáte vanilkovou Coca–Colu podle horizontálního světle žlutého proužku nad nápisem "Coca–Cola" a nějakého podivného kroužku pod nápisem. Jinak vše při starém včetně víčka, pevné PETky i samotné etikety. Obal alá Coca–Cola. Celkově... mám radost z toho, že konečně pochopili existující poptávku po vaninkové kole (Coca–Cole) u nás v Čechách. Chuťově to není špatné, ale emerická chutnala lépe. Zajímavé že? Amíci asi rádi tvoří větší návykovost svých konzumentů za pomoci kukuřičného sirupu. U nás se sirup dováží z Francie (potom co tady Francouzi nakoupili cukrovary a pak je zlikvidovali). Je tady nějaká souvislost, na kterou nemůžu kápnout... Ochutnejte a uvidíte, ja už si ji kupovat stejně nebudu.

Složení: voda, glukózo–fruktózový sirup, oxid uhličitý, barvivo: karamel E 150d, kyselina: kyselina fosforečná, aroma včetně kofeinu.