Maďarský XIXO Ice Tea hruška

Maďarský XIXO Ice Tea hruška
Výrobce: HELL ENERGY Magyarorsazág Kft.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: XIXO Ice Tea Hruška
Příchuť: Černý čaj s hruškou
Typ nápoje: Ledový čaj
Přibližná cena: 25 Kč (za 100ml 1.67 Kč)
Energetická hodnota: 119 kJ (28 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Maďarsko

Před časem jsem byl osobně požádán o napsání několika článků na ledové čaje XIXO z Maďarska. Neznámá značka mě zaujala skladbou přichutí svých ledových čajů mezi které patří např. švestka, jahoda a nebo dnešní hruškový. Jsem k ovocným přichutím u nesycených ledových čajů většinou skeptický, ale uvidíme.

Čaje mi byly dovezeny přímo z Maďarska a distributor u nás stihl akorát nalepit samolepku se základními informacemi v Češtině. Originální etiketa tak pro mě zůstavá tajemstvím, jelikož maďarsky umim pouze temné "eremü", což prý v překladu znamená elektrárna. Z české verze textu mě potěšilo celkové množství cukrů. Překvapivě relativně nízkou hodnotu 6,8 g na 100 ml doplňuje 0,99% hruškové šťávy a 0,01% šťávy citronové. Má vůbec smysl uvádět takto malé množství šťávy? Nebo ji spiš přidávat do nápoje? Jestli její přítomnost slouží pro okyselení ledového čaje opravdu netuším, možná je tam jenom pro okrasu. Okyselující kyselina citronová jako další položka v receptuře totiž nechybí, a tak zřejmě přídavek citronové šťávy zařizuje finální vyvážení chuti. Závan a barvu černého čaje dodáva kapka koncentrátu 0,1% a po aromatu, kyselině askorbové a maltodextrinu nechybí konzervanty sorban a benzoan. Škoda. Po pasteraci ani památky, proto ta chemie. Co se dá dělat.

Maďarský XIXO Ice Tea hruška

Hrušková příchuť maďarského čaje se mi podle vůně celkem zamlouvá. Už z lahve jednoznačně poznáte o jakouže přivuň se jedná. Ve skleničce se koncentrace hruškového odéru nepatrně zjemní a člověk začíná ochutnávat s příjemným pocitem. Zpočátku na jazyku ovoce nezaznamenám, ale v zápětí, těsně než polknete, je hruška jednoznačná. Na to, že ji čaj obsahuje jedno procento mi přijde docela výrazná. Ano, uznávám, že ono jedno procento je spiš kosmetické a snaha výrobce dodat aspoň trošku té pravosti hruškové chuti. Aromata udělají své. Zpátky ale k hrušce. Toto ovoce má jednu velkou nevýhodu. Má nahořklý ocas. Jakmile polknete ihned ucítíte slabou hořkost v puse. Není to ani tak chyba receptury čaje XIXO, jako spíš charakter hrušky. Stejný pocit mám totiž nejen z ledového čaje, ale také u šťávy či hruškového nektaru. Podle vzhledu a v podstatě i celkové chuti dnešní ochutnávky stojí za to dodat, že se výrobek řadí k těm "černým" čajům a že bohužel kromě netradičnosti hrušky sebou nepřináší žádnou zvláštni zajímavost.

Maďarský XIXO Ice Tea hruška složení

Vzhledově nenabízí XIXO nic zvláštního. 1,5 litrová PETka s klasickým šroubovacím vičkem nemá žádné výrazné tvarování, pouze nese plastové výlisky – nápisy jména firmy "XIXO". Alespoň nějaké odlišení se od konkurence. Ani etiketa mě nijak nezaujala. Hrušky působí na obrázku poněkud uměle a na zeleno žlutém pozadí i trošku nevýrazně. Z celkového pohledu ale barva nápoje (tmavý "černý" čaj) zajistí dobrou viditelnost všeho světlého, co na etiketě najdete a tudiž si myslím, že v tomto pohledu byla mise splněna úspěšně. Nevím ale, jestli si všimnete ledového čaje XIXO v těch řadách konkurečních produktů v našich vašich hypermarketech. Jestli se do nich maďarský výrobek vůbec dostane. Osobně bych mu rád dal šanci, jelikož hrušková verze se vesměs povedla a pokud v jejich stopách půjdou i ty ostatní, může se ledovy čaj XIXO uchytit. On totiž přichází s více než přijatelnou cenou 25,- korun za 1,5 litrovou lahev.

Složení: voda, cukr, hrušková šťáva (0,99%), citronová šťáva (0,01%), kyselina: kyselina citronová, výtěžek černého čaje (0,1%), aroma. Antioxidanty: kyselina askorbová, maltodextrin. Konzervanty: sorban draselný, benzoát sodný.