Čaj Arizona Blueberry White Tea

Čaj Arizona Blueberry White Tea
Výrobce: AriZona Beverage Co.
Objem: 500 ml
Obal: PET lahev
Název: Arizona Blueberry White Tea
Příchuť: Hruška, borůvka
Typ nápoje: Ledový čaj
Přibližná cena: 35 Kč (za 100ml 7 Kč)
Energetická hodnota: 128 kJ (30 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Spojené státy americké

Už nějakou dobu si všímám celkém neobvyklého tvaru i etikety plastové lahve plné ledového čaje AriZona. Nejdřív jsem měl dojem, že název souvisí se sídlem firmy. Výrobce ale pochází ze státu Ohio v USA. Čaje se u nás už chvilku prodávají, tak dnes jeden ochutnáme.

První jsem sáhl po bílém čaji blueberry white tea. Podle uvodního obrázku hádám na první pohled ochuceno borůvkami a hruškou. Složení potvrzuje 4% hruškové šťávy a 1% borůvkové šťávy. V emerice sladí cukrem a to mě opravdu překvapilo. Žádný "high corn frucote syrup" alias naš oblíbený glukózo–fruktózo todleto. Čajovou příchuť bohužel dodává čajový extrakt, takže na klasické vaření čajových lístků můžeme rovnou zapomenout. Škoda. Ledový čaj AriZona má více než dobré složení a jediné co mě trošku mrzí se jmenuje kyselina citronová. I celkové množství 7 gramů cukrů na 100 ml nápoje vypadá rozhodně lépe než hodnota 10 a více. Konzervanty žádné, místo toho samozřejmě ve výrobě pasterují. Prozatím jsem spokojený, uvidíme jestli zůstanu i po otevření. Jenom teda snad, ehm, ty webové stránky. Nesnášim když mi tam hraje hudba a každý pohyb v menu cinkne zvuk, jako když doma přerovnávám lahváče ze sedmýho. Z jinýho nepiju. Moment... právě koukám, web je nový a mnohem lepší, bez cinkání.

Čaj Arizona Blueberry White Tea

Podobně jako u jiných lahví obalených etiketou od hlavy až k patě i zde jsem měl trošku problém ledový čaj otevřít. Chce to dost síly, nejen dívky budou muset zabrat. Zdanlivě silný odér na první přivonění evokuje jakousi "převoněnost" nebo jak to nazvat. Není tomu tak. Vůně nijak nápoj nekazí a když nalijete do skleničky vše se ještě zlepší. Kdybych nevěděl nic o borůvkách a hrušce, tipoval bych hlavní složku maliny, možná ostružiny. To už je k borůvkám kousek. Barva vypadá hezky, 1% borůvkové šťávy barví až až. Na co používat barviva že. Po napití ihned nastupuje zřejmě hrušková sladkost a ledový čaj tak na mě působí sladší než oněch udávaných 7 gramů cukru na 100 ml. Borůvky přichází vzápětí, ovšem na jazyku bych je jednoznačně nepoznal nebýt obrázku na etiketě a zmínky ve složení. Silný nástup chuti pomalu odeznívá bez jakékoliv pachuti. Tyjo... chutná mi to... a hodně.

Čaj Arizona Blueberry White Tea

Obal a celý vzhled produktu díky svým křivkám a rukávové etiketě vypadá dražší a honosnější než opravdu je. Poctivá do tmava zabarvená PETka ve skleněném tvarování nebývá příliš často vidět. Něco jako tvary nápoje Granini. Široké víčko na závit umocňuje snahu výrobce dodat punc kvality ledovému čaji. Aha moment, už to vidím. Když se dobře podíváte na uzávěr, najdete nařízlou část etikety, která lze strhnout a víčko se tak uvolní a jde otevřít velmi snadno. Chce se to ale dobře dívat, protože etiketa tuto možnost téměř dokonale maskuje. Jak jsem pátral, na český trh se produkty AriZona dodávají přes distributora pro Evropu sídlícího v Nizozemí. Milé je, že si přečtete složení na zadní straně etikety také v českém jazyce. Což nás jistě potěší. Celkově mě ledový čaj AriZona BLUEBERRY WHITE TEA rozhodně zaujal, zejména všechny tři, spíše dvě hlavní pocitové vlastnosti nealkoholického nápoje – vůně a chuť. V jednoduchosti je síla.

Složení: pitná voda, cukr, hrušková šťáva z koncentrátu (4% hm.), borůvková šťáva z koncentrátu (1% hm.), med, přírodní látka určena aromatizaci, extrakt z bílého čaje (0,06% hm.), antioxidant: kyselina askorbová, kyselina: kyselina citronová