Broskvový ledový Lipton PEACH ICE TEA

Broskvový ledový Lipton PEACH ICE TEA
Výrobce: PEPSICO CZ s.r.o.
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Lipton PEACH ICE TEA
Příchuť: Černý čaj s broskví
Typ nápoje: Ledový čaj
Přibližná cena: 32 Kč (za 100ml 2.4 Kč)
Energetická hodnota: 82 kJ (19 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Všichni určitě znáte značku Lipton. Kromě čajů porcovaných (nebo jak se jim to řiká) lze koupit v obchodech také čaje “hotové” ledové. Lipton Ice Tea konkuruje podobným výrobkům od Coca&ndashColy;, Pfanneru, či Rauchu. Dnes tedy ochutnáme broskvový Lipton Ice Tea.

Trošku pátrání a ještě větší zmatek. Značka Lipton by měla patřit společnosti Pepsico. Na webu se ale uvádí Unilever. Jsem zmaten. Podle všeho Unilever prodává Lipton čaje pod licencí a značka stále patří firmě Pepsico. Teoreticky. Říkal jsem si, že je na čase ochutnat zase něco více dostupného a známeho většině z nás. Lipton broskvový mě totiž také velmi zaujal svým složením. Neobsahuje ani glukózo–fruktózový sirup, ani žádné konzervanty nebo barviva. Dokonce má ochucení broskvovou šťávou, pravda malinkým množstvím, přesto se to počítá. Ještě více vás asi překvapít množství cukrů. Pouze 4,5 g na 100 ml nápoje. Pro mě skoro až neuvěřitelně nízká hodnota. Ledový čaj samozřejmě prochází pasterací a nemá žádné bublinky. Po vodě a cukru obsahuje kyselinu citronovou a extrakt z černého čaje. Kyseliny citronová na třetí příčce ve složení znamená, že ji tam je nejvíce hned po vodě a cukru. Také celkem překvapivé zjištění. Málokdy se toto okyselovadlo dostane na třetí pozici.

Broskvový ledový Lipton PEACH ICE TEA

Vůní se mi vybaví granulovaný čaj. Nebo takové to sirupovité expresso čaj v hranaté PET lahvi, víte které? Čaj zajímavě působí sladší než říká hodnota na etiketě. Stévie určitě celkovou sladkost zvyšuje, proto mi přijde 4,5 g na 100 ml čaje jako nereálné. Nevím ale, kolik stévie v čaji plave a tak těžko soudit "celkovou" sladkost. Kromě cukernatosti se nemůžu zbavit dojmu jakési přechucenosti či spíše komplikovanosti chuti. O to hůře se mi popisuje. Broskev s černým čajem se dobře doplňují. Zpočátku cítím broskvovou nasládlost a pak přichází slabé kyselé vystřízlivění. Rozhodně ale nijak nepříjemné. Určitě Lipton Peach Ice Tea pijte ledový, v tomto případě doslova doporučuji naházet do skleničky led, jelikož teplota z ledničky stačí tak tak. Po polknutí zůstává menší nahořklá pachuť na jazyku, ale to už jsme u broskvových (nealkoholových) příchutí zvyklí. Celkový dojem z chuti to nenarušuje. Při pokojové teplotě... hmm překvapivě nechutná špatně. Pak tedy není onen ledový doplněk zcela nutný. Však vyzkoušejte. Přecejen mi trošku vrtá hlavou nízká míra kyselosti nealkoholického nápoje, při relativně zřejmě vysokém množství kyseliny citronové. Pozorujete, jak jsem v součtu z chuti rozpolcen?

Broskvový ledový Lipton PEACH ICE TEA

Ve verzi PET lahve objemu 1,5 litru trošku postrádám široké víčko. Teď nevím, jestli ho půllitrová varianta má, tahle ale ne. Škoda. Také etiketa mě nebaví. Jakýsi obrazec několika oranžových odstínů... nuda. Děkuji tvůrci etikety za srpeček broskve jenž vám pomůže rozluštit, jakou příchuť ledového čaje kupujete. Logo s nápisem "Lipton" dominuje a pod ním se dočtete "PEACH ICE TEA". Pravda dodatek chuti uvádí etiketa pouze v angličtině, ale tomuhle rozumí snad každý. Když na výrobek tak koukám, musím si postěžovat. Nemohl by mít alespoň trošku nápad ve tvaru lahve, když už ta etiketa nestojí za moc? Je to škoda, protože v tom velkém návalu všech možných ledových čajů hraje etiketa prostě velkou roli. Na druhou stranu značka Lipton se svojí historií prodává, a tak mnoho zákazníků prostě koupí a na nic nekouká. Lipton Peach Ice Tea prošel testem hladce a ti z vás, co rádi čaj ledový broskvový málo slazený na ledu podáváný bez chemie vyráběný, kupte a ochutnejte.

Složení: voda, cukr, kyselina (kyselina citronová), extrakt z černého čaje (0,12 %), broskvová šťáva z koncentrátu (0,1 %), aroma, regulátor kyselosti (citronany sodné), antioxidant (kyselina askorbová), sladidlo (steviol–glykosidy).