Poctivá bio šťáva z granátového jablka

Poctivá bio šťáva z granátového jablka
Výrobce: Gilan Holding Ltd.
Objem: 1000 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Bio granátová šťáva
Příchuť: Granátové jablko
Typ nápoje: Šťáva
Přibližná cena: 40 Kč (za 100ml 20.0 Kč)
Energetická hodnota: 256 kJ (60 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Ázerbájdžán

Konečně jsem našel na trhu šťávu z granátového jablka. Před pár lety jsem se dostal k informaci, že na našem trhu chybí granáto–jablková přichuť. Už nechybí. To že dnes ochutnám Bio produkt za 40,- korun nechám teď stranou. Zdá se totiž, že je to zatím jedinné granátové jablko na trhu.

Štáva neobsahuje žádné přidatné látky. Složení na etiketě udává pouze "BIO granátová šťáva". Žádné konzervanty, sladidla, či barviva. Nula přidaných cukrů na "zpříjemnění" chuti. Obsahuje pouze 14,5 g sacharidů pocházejících ze samotného granátového jablka. Ani antioxidant kyselinu askorbovou v nápoji nehledejte. 100% BIO šťáva vyrobená z koncentrátu, zpasterovaná a stočená do skleněného obalu pochází z Azerbajdžánu.

Kromě řady organických kyselin, esenciálních a neesenciálních aminokyselin obsahuje šťáva z granátových jablek mnoho vitamínů C, B (B1 a B2), E, A a PP. Rovněž obsahuje řadu minerálů, například draslík, vápník, fosfor, magnézium, sodík a železo. Nenajdete žádnou jinou šťávu, která by obsahovala větší množství draslíku, než je šťáva z granátových jablek. V současné době probíhá mhoho výzkůmů, které zjišťují vliv šťávy na organismus. Uvídíme časem.

Poctivá bio šťáva z granátového jablka

Po načnutí širokého víčka cítím vzdáleně vůni šťávy z vinné révy. Podobná vůně jako nedávno testovaná šťáva Dornfelder z Vinařství Hruška. Rozhodně ale nevoní tak sladce jako zmiňovaný Dornfelder. Barevně mě 100% granátová šťáva také překvapila. Má odstín kolových nápojů, i když pravda, proti světlu rozeznávám tmavě červenou barvu. Všimnul jsem si také sedliny, která se objevila na dně skleničky. Od začátku recenze zatím samé překvapení. A co teprve to hlavní – chuť.

Z té jsem uplně vedle. Nejprve mírně nasládlá, ale jakmile polknete ucítíte její kyselost, trpkost a ano, nebojím se použít toho slova – skoro až hořkost. Všechno do sebe ale tak nějak zapadá a celkový dojem je rozhodně pozitivní. Očekával bych větší projevení přírodních cukrů, přecijen jich nápoj obsahuje 14,5 g na 100 ml, což není málo. Určitě musím ale zmínit, že jde o velice specifickou chuť a ne každému může sednout. Věřim že třeba do míchaných nápojů by byla zajímavým doplňkem.

Na skleněné nevratné lahvičce výrobce rozhodně nešetřil. Tak jako mají Granini lahve hmatem rozeznatelné specifické "ďolíčky", má lahvička od BIO granátové šťávy stejně tvarované "kopečky". To zní docela vtipně. Ale snad jste pochopili. Široké víčko přidává další kladné body samotnému obalu. Etiketa už tak zajímavá není, přijde mi zbytečně dost tmavá, i když plod granátového jablka rozeznáte. Nápoj patří k těm výjimečným nejenom svojí chutí, ale i cenou. Určitě doporučuji ochutnat.

Složení: 100% štáva z granátového jablka