Coca-Cola nebo Pepsi?

Pijete raději Coca–Colu nebo Pepsi? Já ani jedno. Stále probírané téma o tom, která z limonád je “lepší” nás přivedlo k sepsání článku Coca–Cola vs. Pepsi. Berte to jako čistě můj názor na věc s pokusem odhalit, co hlavně způsobuje onen “rozdíl” v chuti.

Coca-Cola nebo Pepsi?

Předně bych rád zmínil několik klíčových faktů společných pro obě limonády. Jak Pepsi, tak Coca–Cola patří mezi kolové nápoje, limonády s vysokým obsahem cukru (u Pepsi někdy levnějšího glukózo–fruktózového sirupu). Coca–Cola 10,6 g/100 ml, Pepsi 11 g/100 ml. Hlavně ona sladkost v kombinaci s přírodním aroma způsobuje tu "dobrou" kolovou chuť. Nevím, jaké přírodní aroma je použito, z čeho se skládá? To se asi nikdy nedozvíme, protože v něm zřejmě výrobci skrývají svůj vyjímečný a tajný recept "originální" chuti. Obě limonády také obsahují kyselinu fosforečnou a barvivo karamel (způsobující kolovou–tmavě karamelovou barvu). Kofein (přírodní) se také považuje za aroma. Složení není nijak rozsáhlé, tím lépe, že?

Dojem z chuti je prostý. Jak Pepsi, tak Coca–Cola chutnaji téměř identicky. Obě mají stejná složení a tak chuť logicky nemůže být nějak závratně odlišná. Základní rozdíl způsobuje převážně typ sladidla a způsob výroby obou limonád. Tím myslím smíchaní sirupu s vodou, následné nasycení této směsi a vysledné bublinky a pěna v limonádě. Hlavně zmíněné nasycení, čili bublinky,resp. pěnu zařizuje konkrétní stroj na výrobu limonády. Pepsi sytí svoje nápoje menším množstvím oxidu uhličitého a ten, jak víme, má jisté "maskovací" učinky. Skrývá vysokou míru cukrů a to nejen v limonádách. Glukózo–fruktózový sirup ma zase takovou "návykovou" chuť a působí libověji sladce. Dle mého z těchto dvou zmíněných důvodů se Pepsi tváří jako chuťově lepší limonáda. Méně maskovaní oxidem uhličým a celkové množství cukru (GF sirupu) způsobuje sladší resp. "chuťnější" kolový nealkoholický nápoj.

Vůbec nezpochybňuji názory vás, co raději Coca–Colu. Někdo má radší víc bublinek a co si budeme povídat, Coca–Cola disponuje silnější makretingovou podporou a reklamou. Máme ji totiž více v podvědomí jako takovou ikonu mezi limonádami. Věřím tomu, že z tohoto důvodu spousta lidí na otázku "Pepsi nebo Coca–Colu?" automaticky řekne "Colu". Ja nepreferuji ani jednu ze zmíněných. Obojí stojí na prakticky bez nápadu stvořeném složení, na rádoby originálním jménu (logu) a samozřejmě na silném a drahém marketingu. I tak prostě obě limonády chutnají dobře, cukr chutná dobře ne? Mně pravda chutná o trošku více Pepsi. Tedy chutnala během recenze, limonády jinak nepiji. Více v článcích Bublinkata Coca–Cola a Pepsi. Jo a víte co, když chcete fakt výbornou kolu, kupte si Red Bull Colu.