Tatra Loprais drink limited edition

Tatra Loprais drink limited edition
Výrobce: CLARK OIL s.r.o.
Objem: 500 ml
Obal: Plechovka
Název: Loprais drink
Příchuť: Energetický nápoj
Typ nápoje: Energetický nápoj
Přibližná cena: 25 Kč (za 100ml 5 Kč)
Energetická hodnota: 109 kJ (26 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Koupil jsem Loprais drink hlavně ze zvědavosti. Webové stránky mluví o “stimulačním nápoji”, etiketa zmiňuje slovo energetický nápoj. Tak co vlastně tedy zákazník kupuje?

Drink plný nepřiliš vábných přidatných látek. Cukrů neobsahuje mnoho (6 g/100 ml), za to jako bonus obsahuje sladidla Aspartam a Acesulfam. K tomu si připočítejte konzervanty benzoan sodný a sorban draselný, nějaké to aroma (chemický vyrobené) a máme tu jasnou známku složení za pět. Par méně škodlivých látek jako kyselina citronová, či karamelové barvivo už Loprais drink nezachrání. Ještě bych rád uvedl poněkud větší množství kofeinu (48 mg/100 ml) a taurinu 400 mg/100 ml.

Nemůžu si pomoct, ale už samotný fakt, že se jedná o nesycený nápoj na mě působí jakobych pil nějakou vyprchanou limonádu. Což je vlastně fakt. Kromě toho se objevuje pocit neustále upíjet. Ještě že už jsem vycvičen a imunní. Chuťově nijak neoslní. Usrkávám tu takovou žbrunda s chutí rozpuštěných tic–taců. Nedokážu ji k ničemu přirovnat, nechutná mi to. Tyjo vypil jsem skoro půlku půllitrové plechovky a připadá mi, že to jde do hlavy. Kofein? Doporučená denní dávka představuje jednu plechovku této limonády. Víc bych fakt nedal.

Tatra Loprais drink limited edition

Etiketa na vás promlouvá až hrůza. Množství psaných údajů ve velkém přebíjí obrázek nákladního vozu Tatra. Mimo jiné se také dozvíte, že energetický nápoj vyvinuli pro řidiče, truckery a noční ptáky. Hmmm. Jo a jedná se o "limited edition". Extra strong. A ještě že zakoupením přispívate na Loprais Dakar team. Co když nechci přispívat? Tak nekoupim. Dle mého nepříliš vhodně zvolený marketing. Jakoby se množstvím údajů výrobce snažil více zaujmout.

Ve složení se jednou dočtete, že obsahuje 460 mg kofeinu na litr, v dalším řádku 480 mg kofeinu na 1000 ml. Tak kolik? Aby toho bylo "více" – množství v mg udává výrobce na litr, totiž na 1000 ml. Vtipná mi přišla energetická hodnota – 109 kJ. Tak když má být nápoj "extra strong" očekával bych vysokou energetickou hodnotu. Za mě extra strong limited edition drink for drivers, night birds, truckers and especially silly motherfuckers. End of story.

Složení: pitná voda, cukr, regulátor kyselosti: kyselina citronová (E330), citronan sodný, taurin (4000 mg/l), aroma, kofein (480 mg/1000 ml). Konzervanty: benzoan sodný, sorban draselný, sladidla: Aspartam, Acesulfam K. Vitamíny, kyselina pantotenová, barvivo karamel, nesyceno.