Energetický pivový nápoj Vejr

Energetický pivový nápoj Vejr
Výrobce: HOLS a.s., pivovar Vratislavice
Objem: 330 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Vejr
Příchuť: Energetické nealko pivo
Typ nápoje: Energetický nápoj
Přibližná cena: 19 Kč (za 100ml 5.76 Kč)
Energetická hodnota: 129 kJ (30 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Dostalo se mi do ruky něco jiného. Energetický nápoj s chutí piva. Tenhle článek bude asi trošku odlišný, pivový s chutí chmele a sladu. Přesto výrobek splňuje podmínku nealkoholického nápoje a já nebudu na nikoho ani mě nenapadne. Prostě ochutnám i přes případné námytky, že piji pivo.

Na základě komentářů od našich čtenářů (díky Karle) jsem se seznámil s pivním speciálem pivovaru Konrád z města Vratislavice nedaleko Liberce. Nápoj má svůj základ v nealkoholickém pivu Pilot ze zmíněného pivovaru a druhou "energetickou" část dodává patentovaný výrobek theBrainer®. Trošků pátram po internetech a vypadá to, že theBrainer® jako vychozí granulová směs energie obsahuje základní nabuzující složky v podobě taurinu, kofeinu, či inositolu. Zajímavé. Výroba Vejra bude zřejmě prostá. Hotové nealkoholické pivo Pilot a v něm rozmíchaný theBrainer®. Plus trošku ovonění aromaty. Kromě samotného složení theBraineru na zadní části etikety si samozřejmě můžete přečíst kompletní seznam ingrediencí energetického nápoje Vejr. Všechny podstatné informace se dozvíte, stačí se trošku zorientovat v popisku. A koukám... množství cukrů 0,77 g na 100 ml. Přátele to znamená, že právě načínáme nejméně sladky energetický nápoj na vypito.cz.

Energetický pivový nápoj Vejr

Ano je to skoropivo. Na první přívonění cítím všechny ty pivové věci i možná trošku odér Sládkovy limonády. To bude asi tím sladem. Nápoj má příjemné jemné nasycení a chutná dobře. Zapomeňte na senzorické vlastnosti energetických drinků, tohle se zcela vymyká. Vejr chutná hořce, i když né tak, jako klasické pivo, ale k hořkosti mu chybí jakýkoliv další charakter chuti. Trošku škoda, protože jde prakticky chuťově o nealkoholické pivo. Hořkostí bohužel popis chuti končí. Po polknutí zůstává lehoulince pivový pocit na jazyku, ten ale nijak dojem nekazí. Nulové cukry zaznamenáte ihned, takže vy, co si kupujete energeťáky kvuli jejich přeslazené chuti, máte konečně možnost změnit návyky. Dnes už není takové teplo, ale umím si moc dobře představit, jak Vejr zaženě žízen v letních dnech. Bez neustálého nutkání pít znovu a znovu, což vždy při pití nealko nápoje chceme. A s přidanými látkami energetickými by teoreticky mohl Vejr i trošku nabudit.

Energetický pivový nápoj Vejr

Etiketa mě baví. Vykulený vejr, tedy pardon Výr velký nebo jemu podobný pták ve stylu sovy vypadá na etiketě netradičně, možná trošku strašidelně ale v součtu dobře. Líbí se mi barevný kontrast světlé etikety na tmavé lahvi a celkově malá barevnost s vyjímkou barevného nápisu "THE BRAINER" v horní části lahve. Složení a nutriční hodnoty uvádi výrobce poněkud zjednodušeně a zřejmě s chybou v položce "energetická hodnota", ale po trošce snažení vše jistě pochopíte. Skleněná pivní lahev v objemu 330 ml sedne k nápoji dobře a korunkové víčko není žádným překvapením. Opakované uzavření lahve na závit bude těžko někdo vyžadovat a přecejen jde fakticky o nealko pivo, tak proč dávat a vymýšlet nové jiné obaly. Uvidíme, jak bude chutnat jablečná verze Vejra, protože tenhle chutí nijak nepřekvapí, nenadchne. Což možná ve výrobě bylo účelem, já bych ale přecejen vyžadoval alespoň menší senzorický experiment. Takle si klidně dám knedlo, zelo, vepřo a na zapití Vejra.

Složení: Nealkoholické pivo: voda, ječný slad, chmelové výrobky. Stáčeno v ochranné atmosféře oxidu uhličitého, theBrainer®. Aromatizované.

Směs theBrainer® obsahuje (mg): taurin 1000, glukuronolakton 600, kofein 80, inositol 60 a regulátor kyselosti, polydextrosa, glukonolakton, kyselina jablečná a jedlá soda.