Red Bull energy drink

Red Bull energy drink
Výrobce: Red Bull GmbH
Objem: 250 ml
Obal: Plechovka
Název: Red Bull energy drink
Příchuť: Energetický nápoj
Typ nápoje: Energetický nápoj
Přibližná cena: 32 Kč (za 100ml 12.8 Kč)
Energetická hodnota: 192 kJ (45 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Pijete Červeného býka protože vám chutná or you wanna be more cool? Rakouská společnost prodává svůj nejznámější energetický nápoj od roku 1987 a nejenom díky množství prodaných kusů plechovek patří Red Bull k nejpopulárnějšímu a nejznámějšímu energy drinku na světě.

Z východu na západ

Celá myšlenka vznikla v 70. letech v Thajsku, kde se začal prodávat nápoj zvaný Krating Daeng. Ten si získal popularitu nejenom ve většině zemí jihovýchodní Asie, kde byl oblíbený hlavně u řidiču kamionů, stavebních dělníků či farmářů. Krating Daeng se tak stal základem pro vznik nejznámějšího energetického nápoje na světě jménem Red Bull.

Zrození energy drinku

Z Asie do Evropy přenesl koncept nápoje jistý pan Dietrich Mateschitz, načež se zrodila nová kategorie produktu jménem "energetický nápoj". A nejenom díky perfeknimu marketingu zná dnes Red Bull snad každý. Prodává se převážně v plechovkových obalech klasických i netradičních objemů 355 ml nebo 437 ml. V poslední době k oné základní chuti začíná výrobce nabízet i nové přichutě. Ja jsem ochutnal základ.

Jak chutná Red Bull

Jako většina doposud testovaných energy drinků i Red Bull má svoji typicky světle karamelovou barvu. Vůně nápoje patří k těm jemnějším, ikdyž ihned poznáte, odkud vítr vane. Z energy drinkova. Jemněji voní, jemněji chutná. Není to ale žádný rapidní rozdíl oproti např. Euro Shopperu energy drink s guaranou. Red Bull prostě chutná velice podobně jako doposud testované energetické nápoje. Možná trošku více kyselejší tudíž s pocitem menší sladkosti.

A co složení

Množství cukru 11 g na 100 ml není rozhodně malé, ikdyž u energetických nápojů celkem běžné, a tak mě na jazyku Red Bull potěší hlavně příjemnou úrovní nasycení oxidem uhličitým a minimem nepříliš chtěných přidatných látek. Konzervanty etiketa nezmiňuje vůbec a po cukru, karamelu a kyselině citronové najdete v drinku už jen všechny ty běžné energetické přidatné látky včetně taurinu, kofeinu či inositolu.

Na první pohled

Plechovka s etiketou motivu dvou rudých býků skloněných hlavami proti sobě zůstává neměnná po mnoho let. Proč taky nějak rapidně měnit ikonu mezi energeťáky že? I po letech na trhu mi přijde etiketa jako stále zajímavá a stylová (narozdil třeba od Spritu). S plechovkou přichází výhody i nevýhody. Pro mě tento typ obalu zůstavá nejhorší variantou pro všechny nápoje obecně. A když už je řeč o Red Bullu, ochutnali jste někdy skvělou Red Bull Colu?

Složení: voda, sacharóza, glukóza, regulátor kyselosti (citrát sodný, uhličitany hořečnaté), oxid uhličitý, kyselina (kys. citronová), taurin (0,4%), kofein (0,03%), glukoronolakton (0,024%), inositol (0,02%), vitaminy (niacin, kys. pantothenova, b6, b12), aroma, barviva (karamel, riboflavin).

Kam dál?

Chcete vědět více o nápojích? Podívejte se na jejich Základní dělení.

Zajímá vás, jak vzniklo vypito.cz? Mrkněte na O webu.</p>