Nepřehlédnutelný energetický nápoj Fakeer

Nepřehlédnutelný energetický nápoj Fakeer
Výrobce: FAKEER, s.r.o.
Objem: 370 ml
Obal: PET lahev
Název: FAKEER energy drink
Příchuť: Energetický nápoj citron a acerola
Typ nápoje: Energetický nápoj
Přibližná cena: 35 Kč (za 100ml 9.46 Kč)
Energetická hodnota: 196 kJ (46 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Česká republika

Přesto, že na mě v regálu ukazoval zdvižený prostředníček, sáhnul jsem pro něj. Energetický nápoj Fakeer silně vystupuje z řady plechovkových konkurentů hlavně tvarem svého PET obalu. Vystoupí z řady i chutí a celkovým dojmem?

Hned na úvod vás potěším informací o nulovém obsahu konzervantu, barviv, umělých sladidel, stabilizátorů, či zahušťovadel. A podle dalšího zkoumání to vypadá, že dostane známku složení za jedna. Jestli se nepletu, jde o první energy drink s touto známkou na vypito.cz. Obsahuje spousty zajímavých ingrediencí jako například extrakt z citronové trávy, extrakt ze zázvoru nebo extrakt yerba mate. Výrobce sladí cukrem, glukózou, fruktózou a karamelovým cukrem. Celkem 10,8 g na 100 ml. Barva pochází zřejmě z rostliny zvané acerola – tropické ovoce podobné naší třešni nebo višni. Základy chuti bude asi tvořit citronová šťáva (ve složení třetí údaj v pořadí) a šťáva z aceroly. Celkový obsah ovoce se tak dostává na 7%. Nápoj Fakeer jasně dokládá, že lze vyrobit nápoj bez konzervantů (ani kys. citronová) s alespoň půlroční trvanlivostí. Etiketa neuvádí, jestli prochází pasterací, hádám, že ano.

Nepřehlédnutelný energetický nápoj Fakeer

Dobře, tak s barvou jsem se spletl. Je klasická energeticky tmavší žlutá. Pak tedy barva pochází z karamelizovaného cukru, citronové šťávy a z aceroly. Ve skleničce má Fakeer téměř standardní vůni energy drinku. Říkám téměř, jelikož 7% ovocného podílu vůni decentně ovlivňuje. Po prvním ochutnání mě těší vyvážené nasycení. Zprvu klasická "energetická" chuť se v průběhu mění a vy ucítíte lehké ovocné podbarvení. Jelikož ale obsahuje větší množstí všech možných (i neovocných) přísad, nejsem schopen chuť pořádně popsat. Určitě nepůsobí nijak přeslazeně (pokud je vychlazen), uprostřed a ke konci převažuje kyselost až trpkost. Nijak přehnaná, původem zřejmě z citronu a aceroly. I po polknutí zaznamenáte kyselý dojezd, rozhodně to ale dojem z chuti nekazí. Jsem z chuti trošku zmaten. Jedno je jasné – čím teplejší, tím jakoby čitelnější jednotlivé přísady. Ochutnejte sami.

Nepřehlédnutelný energetický nápoj Fakeer složení

Sami vidíte neobvyklý tvar obalu. Ten patří určitě k tomu nejzajímavějšímu, co vás upoutá na první pohled. I na druhý pohled. A možná trošku naštve na poslední pohled. Když totiž doléváte PET lahev, může se vám stát, že se zbytek nápoje "zasekne" v kloubech prsteníčku a ukazováčku. Na obalu ale výrobce zrovna nešetřil, a tak držíte v ruce pořádný kus plastu, který se přes prvotní nedůvěru nedrží špatně. Zbarvení "lahve" do červena moc nechápu, dobře ale kontrastuje s černo–bílou etiketou. Která mi příjde dost chudá. Chápu, že na ní není mnoho prostoru, ale když už představuje pouze tenký proužek, uvítal bych alespoň nějaký zajímavější motiv. Pak by se na ní, ale nevešly potřebné informace. V součtu tak můžu říci, že jsem se hlavně těšil na zajímavější chuť, když už tu máme drink bez konzervantů a jiných nepěkností. Zklamán ale určitě nejsem.

Složení: pramenitá voda, cukr, citronová šťáva, acerola (na etiketě chybně uvedeno "acreola"), glukóza, fruktóza, karamelový cukr – sirup, guarana extrakt, yerba mate extrakt, zázvorový extrakt, citronová tráva – extrakt. Obsahuje kofein.