Černý čaj Rauch Ice Tea s ostružinou

Černý čaj Rauch Ice Tea s ostružinou
Výrobce: Rauch
Objem: 1500 ml
Obal: PET lahev
Název: Rauch Ice Tea blackberry
Příchuť: Černý čaj s ostružinou
Typ nápoje: Ledový čaj
Přibližná cena: 41 Kč (za 100ml 2.73 Kč)
Energetická hodnota: Neuvedeno
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rakousko

Měl by to být jeden z těch “lepších” ledových čajů na trhu. Všímejte si etikety, jak je na ní popsáno složení různých čajů. Zjišťuju, že né každý ledový čaj má odfláknuté složení v podobě pouhého přídavku čajového extrakt v jednotce procenta.

I dnešní ledový čaj od Rauchu (řada ledových čajů Rauch Ice Tea) patří k těm "lepším". Základ složení totiž tvoří "nálev z černého čaje a šípku". Škoda, že semnou z Rauchu nikdo nekomunikuje, vypátral bych přesný postup výroby. Odhaduji, že podobně jako u Pfanneru Green Tea v Rauchu uvaří konvičku čaje (konvička o objemu nerezové nádrže cca 20 000 litrů za hodinu), zcedí, zchladí, přidají další ingredience a stáčí do lahví. Čajový základ tak tvoří ne pouhý extrakt kápnutý do vody, ale poctívě uvařený čaj z pytlíku (spíš z megapytle). Potěšilo mě také sladidlo cukr a dodání ostružinové chuti 3% ovocné šťávy z ostružin. Obarveno karamelový barvivem a koukám, přecejenom kapka čajového extraktu v množství 1,5g/l. Okyseleno kyselinou citronovou a... o pasteraci ani zmínka, jakpak kluci z Rauchu zajistíte trvanlivost no?

Černý čaj Rauch Ice Tea s ostružinou

Barevně karamelový odstin poznáte jen co si nalejete čaj do skleničky. Možná až moc tmavý, černý čaj může být i světlejší. Vůně nijak výrazná – něco jako doma uvařený a vychladlý čaj. Aby byl opravdu ledový, ohřál sem Ice Tea Rauch chvilku v mrazáku. A hleďme na tu chuť. Nic extra. Ostružiny skoro nepoznám. Charakterizuje je asi hlavně kyselost nápoje dominující v závěru celé chuti. Opravdu mi nepřijde, že by čaj chutnal výrazně odlišně od nedávno ochutnatného Ice Tea Lemon. Zase to trošku zjednodušim, když řeknu "za co těch 41 korun?" Zdá se, že cukrů přiliš neobsahuje, může to být ale maskováno opravdu ledovou teplotou. Zklamala mě podivně nakyslá slabá pachuť, která v ústech zůstavá, což Ice Tea ještě více posunuje k jednoslovnému hodnocení "sbabota". Opravdu si dejte pozor, aby čaj nezteplal, protože pak chutná ještě méně a dočkáte se ještě větší pachutě po polknutí. No dobře, asi tam ty ostružiny jsou, ale kdybych nevěděl podle etikety, nepoznám je.

Černý čaj Rauch Ice Tea s ostružinou

Obal správně drží stejné znaky řady Ice Tea, čili pevná PETka s prolisy nápisu Rauch a úzké víčko na dlouhý závit. Stylová foliová etiketa s úvodním nápisem Rauch Ice Tea BLACK BERRY. Český název na úvodní straně nehledejte, ale díky obrázku ostružin jasné vidíte, jakou kupujete příchuť. No dobře, odpouštím nečeský název ledového čaje. Zadní stránka ve třech obrázcích s doplňujicím textem popisuje "vyjímečnost" nápoje. Vše v angličtině. Kromě složení pak žádné doplňující informace o nápoji nenajdete. Množství cukrů nebo energetickou hodnotu... Škoda. Přiznám se, že etiketa opět zapůsobila, zobrazení ostružin má opravdu pěkné a já se těšil, jak bude čaj asi chutnat. Všelijak, jenom ne ostružinově.

Složení: nálev z černého čaje a šípku (voda, černý čaj, šípek), cukr, ostružinová šťáva z koncentrátu (3%), okyseleno: kyselinou citronovo; barvivo: karamel; aroma. Čajový extrakt min. 1,5 g/l.